GIRTLAK KANSERİ !

Aşağa gitmek

GIRTLAK KANSERİ !

Mesaj  admin Bir Cuma Ağus. 08, 2008 5:12 pm


Kanserli Gırtlak

GIRTLAK KANSERLERİ (LARENKS CA)


Gırtlak kanserinin sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte sigara ve alkol kullanımıyla ilgili olduğu ortaya çıkmıştır. Geçmişte 50 yaş üstü erkeklerde görülen bir hastalık olmasına karşın sigara içme yaşının düşesiyle kadınlarda ve erkeklerde daha alt yaş gruplarında görülmeye başlamıştır.

Hastalığın belirtileri genellikle ses kısıklığı, yutma zorluğu ve boyunda şişme olarak görülür. Boğazın hemen altında yutağın önünde bulunan ses tellerinin bulunduğu bir organ olan Larenks aynı zamanda gıda alımı sırasında besinlerin nefes borusuna kaçmasını önler. Larenks CA lar erken etşhis edildiğinde bir çok kanserden daha başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.


Kanserli gırtlağın endoskopide görünüşü

TEŞHİS:
Yukarıda belirttiğimiz belirtiler mevcutsa bir K.B.B. uzmanına muayene olarak hastalığınızı teşhis ettirmeniz gerekir. Doktorunuz boğazın alt kısmına endoskop veya bir ayna ile bakarak anormal bir doku olup olmadığını tespit eder. Böyle bir doku söz konusu ise doku örneği alınarak mikroskop altında incelenmesini isteyecektir. Bu işleme biyopsi denir.

TEDAVİ:
Larenks (Gırtlak) kanseri CA nın nerede olduğuna gırtlaktan başka dokulara yayılıp yayılmadığına (kanserin evresine) ve hastanın genel sağlık durumuna göre değişir. Temelde 3 tür tedavi şekli vardır. Cerrahi (Kanserli dokunun ameliyatla çıkartılması), Radyasyon terapisi (Kanser hücrelerinin öldürülmesi için radyasyon ışınları kullanılması), Kemoterapi (Kanserli hücreleri öldüren ilaç tedavisi).

Gırtlak kanserleri genellikle uzun süre organ içinde kalıp daha sonra yakın organlara ve lenf bezlerine yayılırlar. Karaciğer, akciğer, kemik gibi uzak organlara metastaz nadiren görülse de erken teşhis önemlidir.

Cerrahi Tedavi: Bu hastalıkta en yaygın olarak kullanılan tedavi şeklidir. Aşağıdaki operasyonlardan biri yapılır:
Kordektomi: Bir ses telinin alınması
Parsiyel larenjektomi: Larenksin bir bölümünün alınması
Total larenjektomi: Larenksin tamamının alınmasıdır.

Bu ameliyatların hepsinde boynun ön kısmında nefes borusuna giden bir delik açılır ve buradan nefes alınması sağlanır. Larenksin tamamı alındığında bu delik kalıcıdır, diğerlerinde ise ameliyat bölgesi iyileştikten sonra kapatılır. Eğer kanser hücreleri lenf bezlerinden yayılmışsa veya yayılma ihtimali veriyorsa boyundaki lenf bezleri de çıkartılır. Bu işleme boyun diseksiyonu adı verilir.

Radyasyon Tedavisi: Bu kanser türünde radyasyon ışınları boyna dışarıdan bir cihazla verilir. Her gün belli dozda radyasyon verilmesi 6 hafta sürebilir. Radyasyonun etkisini artırıcı bazı ilaçlar da verilebilir.

Kemoterapi: Kanserli hücrelerin öldürülmesi için verilen ilaçlardır. Çoğu hastanede enjeksyon şeklinde verilir.
KAYNAK : What a Face

http://www.herbalistbozkurtbey.com/index.php?p=girtlak-kanseri&ho=1
avatar
admin
Admin

Mesaj Sayısı : 178
Kayıt tarihi : 25/05/08
Yaş : 26
Nerden : istanbul

Kullanıcı profilini gör http://portal.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön


 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz