BEYİN TÜMÖRLERİ !

Aşağa gitmek

BEYİN TÜMÖRLERİ !

Mesaj  admin Bir Cuma Ağus. 08, 2008 5:43 pm

BEYİN TÜMÖRÜ NEDİR ?


Tümörlü beyin

Bir beyin tümörü, beyinde anormal hücrelerin büyümesi ya da kitlelenmesidir. Birincil ya da ikincil olarak sınıflandırılan beyin tümörleri beyinde oluşan ya da daha sık rastlandığı şekliyle, başka bir organda başlayıp beyne metastaz yapan tümörlerdir.

Erkeklerde ve beyaz ırkta sık görülen bu rahatsızlığa, istatistiklere göre 60 yaş üstü kişilerde ve 8 yaş altı çocuklarda daha sık rastlanmaktadır.

Beyin tümörlerinin işaret ve belirtileri teşhisi zorlaştıracak şekilde bir başlayıp bir yok olabilir.


TEŞHİSİ :

Genellikle birkaç adımda gerçekleşir. Görme-duyma-denge koordinasyonunu ve refleksleri kontrol eden doktorunu, bu nörolojik muayene sonunda bilgisayarlı tomografi taraması, manyetik rezonans görüntüleme, anjiyogram, kafatası rontgeni gibi bir takım tetkikleri uygun görebilir. Beyin metabolizması ve beyin içindeki kan akışını inceleyen başka testler de vardır fakat kesin sonuç biyopsi ve patolojik inceleme sonunda belli olur.


BELİRTİLERİ :

1- Başağrısı
2- Kusma (Fışkırır tarzda)
3- Sara tarzında bayılma nöbetleri
4- İlerlemiş dönemlerde (Beyinde yerleştiği yere göre) vucudun bazı bölgelerinde felç belirtileri
5- Kişilik bozuklukları, bazı yeteneklerde (hesap yapma yazı yazma gibi) bozulma

Yukarıdaki belirtiler görüldüğünde kafa içi basıncın artmasından şüphelenilir.Kesin teşhis için kafa içini ve beyini görüntülemek amacıyla beyin tomografisi veya MRG çekilir.

İYİ HUYLU TÜMÖRLER

Yavaş üreme hızına sahiptirler. Ayrıca beyin dokusundan kolaylıkla ayrılabilirler ve tümü veya tümüne yakın kısmı çıkarılabilir. Bu nedenle ameliyat sonrası sonuçları çok iyidir. Ancak, tümör iyi huylu olsa dahi, beyinde hayati önem taşıyan, hassas bölgelere yerleşmiş se sonuçlar maalesef yüz güldürücü olmaz.

KÖTÜ HUYLU TÜMÖRLER

Çok hızlı ürerler. Çamur kıvamındadırlar. Bu nedenle ameliyatla tamamen alınamazlar. Ameliyat sonrası belli bir zaman süresi içinde tekrar büyüyerek beyine baskı yapmaya devam ederler. Kötü huylu tümörleri de üreme hızlarına göre sınıflara ayırmak mümkündür. Ameliyattan sonra 5-6 yıl yaşama şansı veren tümörler olduğu gibi 5-6 ayda yenilenerek hastanın ölümüne neden olan tümörlerde vardır.

Beyin tümörlerinin tedavisi cerrahidir.İster iyi huylu,ister kötü huylu olsun,tüm tümörler cerrahi olarak tedavi edilirler.Ancak bazı durumlarda cerrahi uygulamak mümkün olmayabilir.Şayet tümör beynin çok hassas olan bazı hayati bölgelerine yerleşmişse bu bölgelere dokunmak hayati tehlike yarattığından tümör yerinde bırakılabilir.Bu durumda sadece ışın tedavisi ve ilaç tedavisi (kemoterapi) uygulaması yapılabilir.

Vücudun diğer bölümlerinde oluşan tümörler beyine yayılabilir.Buna metastaz denilmektedir.Özellikle akciğer kanserleri beyine yayılabilirler ve kötü huylu tümörlerdendir.Cerrahi müdahale yapılsa bile sonuçlar yüz güldürücü değildir.Hatta bazı vakalarda bir kaç tane odak halinde yayılma varsa cerrahi bile uygulanmayabilir.Hasta kemoterapi ve ışın tedavisine alınır.


BEYİN TÜMÖRLERİNİN TÜRLERİ

Beynin ön kısmında, yani frontal lobda oluşan urlarda ruhsal bozuklukların ve kişilik değişikliklerinin görülmesi olağandır. Durgunluk unutkanlık, sinirlilik meydana gelebilir. Bazıtümörler ise beyin zarında lokal iritasyona bağlı olarak Jackson tipi epilepsiye sebep olurlar.

Perietal bölgede oluşan urlar konuşma bozukluğuna, oksipital bölgedekiler görme bozukluklarına sebep olur.Baş dönmesi, kulak çınlaması, işitme kaybı ile beraber gelişen Menier Sendromu beyin tümörlerinin tipik bir lokalizasyonu sonucu meydana gelir.

Gliom denilen beyin dokusundan çıkan urlar erken belirti verirler. Beyin zarlarından oluşan urlar yani meningiomlar beyne basınç yaparak kendilerini gösterirler ancak beyin dokusuna yayılmazlar.Sinirlerden kaynaklanan urlar ise nörinom adını alırlar. Beynin damarlarının urlaşmasına ise hemongiom denir.

Bazı hastalıkların sebep olduğu olduğu sifiloma, tüberkiloma ve aktinomikoma gibi urlar da kafa içinde görülen diğer urlardır.

Motor alanları tutan tümörler bazı reflekslerin artmasına, bazılarının da azalmasına sebep olurlar. Hipofizin eozinofil hücrelerinden çıkan adenom şeklinde urlar gençlerde jigantizm denen devliğe, yetişkinlerde akromegali sendromuna yol açarlar. Bazofil hücrelerin adenomu Cushing hastalığına yani tansiyon yüksekliği, şişmanlık, kıllanma gibi belirtilere sebep olur. Hipofizin kromofob hücrelerinin adenomu ise erkeklerde kılların dökülmesi ve seksüel isteksizliğe sebep olur.

KAYNAK : No

http://www.herbalistbozkurtbey.com/index.php?p=kanser-beyin-tumorleri&ho=1
avatar
admin
Admin

Mesaj Sayısı : 178
Kayıt tarihi : 25/05/08
Yaş : 26
Nerden : istanbul

Kullanıcı profilini gör http://portal.turkforumpro.com

Sayfa başına dön Aşağa gitmek

Sayfa başına dön

- Similar topics

 
Bu forumun müsaadesi var:
Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz